לימודים בארצות הברית > מאמרים מקצועיים > ישראל – שוק נישה :
אודות
לימודי אנגלית ומכינות
דירוגי אוניבריסטאות
רשימת מלגות
בתי ספר תיכון בארה"ב
ג'וניור קולג'ים
אוניברסיטאות ומכללות
אוניברסיטאות מקצועיות
תואר שני ועבודה בארה"ב
מלגות ספורט
מחנות קיץ בארה"ב
הסטודנטים שלנו
כנסים ואירועים
מאמרים מקצועיים
ביטוח סטודנטים
צור קשר

ישראל – שוק נישהבניגוד להנחה הרווחת כי הסטודנטים הישראלים מחוזרים על ידי אוניברסיטאות בארה"ב, בפועל ישראל מהווה רק שוק נישה קטן שרק אחוז נמוך מאד ממוסדות ההשכלה האמריקאים מקדישים לו מאמצי שיווק וגיוס. אל לנו להיפגע, להרגיש מקופחים או לתת לדברים להשפיע על מדד הגאווה הלאומית של כולנו. התשובה היא פשוטה והיא טמונה בתורת המספרים והסטטיסטיקה – מדינת ישראל היא פשוט קטנה מדי!

 

על סמך נתונים של שגרירות ארה"ב בישראל, מדי שנה מספר הסטודנטים הישראלים המתעניינים בלימודים בארה"ב מגיע לכ-25,000. בפועל לומדים בארה"ב מדי שנה כ-3,500 סטודנטים ישראלים במגוון של תארים ומסלולי לימוד (לא כולל ישראלים בעלי אזרחות אמריקאית). לשם השוואה, בשנת 2007/8 למדו בארה"ב 6,222 סטודנטים ניגרים, 8,936 סטודנטים מנפאל (!!!), ו-9004 תאילנדים...פי 2 ויותר מכמות הסטודנטים שישראל מייצרת.

 

באופן טבעי מרבית פעילויות השיווק והגיוס של מוסדות ההשכלה בארה"ב מתמקדות במדינות הגדולות שם נמצא מספר הסטודנטים הפוטנציאלים הגדול ביותר. השוק הגדול ביותר בשנים האחרונות הוא השוק ההודי שמוביל עם 94,563 סטודנטים הודים בשנת 2007/8 ומציג גידול של 12.8% ביחס לשנה הקודמת. מלבד גודלו של השוק ההודי, היתרון הנוסף בו הוא שהשפה האנגלית היא מדוברת ברוב חלקי המדינה. השוק השני בגודלו הוא השוק הסיני עם 81,127 סטודנטים סינים בשנת 2007/8 וגידול של 19.8% (!) ביחס לשנה קודמת. השוק הסיני מתאפיין בעידוד של הממשל ליציאה מהמדינה לצורך לימודים מאחר שכמות האוניברסיטאות בסין אינה יכולה לספק את הביקוש הרב להשכלה גבוהה.

 

 

Source: The Institute of International Education (IIE) / Open Doors 2008 publication

 

 

אם כך, מי בכל זאת מחפש סטודנטים ישראלים? התשובה לכך היא לא בהכרח מדעית ובוודאי לא חד משמעית. באופן מפתיע אולי, אותם בתי ספר ששם יש מסורת של בוגרים ישראלים או בתי ספר בעלי זיקה יהודית כזו או אחרת, לא יגייסו סטודנטים ישראלים באופן אקטיבי. הם יסתפקו במספר הסטודנטים הישראלים שרשומים כבר בבית הספר, ואלו בדרך כלל יביאו את חבריהם על בסיס "חבר מביא חבר".

 

את שאר בתי הספר הפועלים בארץ אפשר לחלק לשלושה סוגים:

בתי ספר בעלי זיקה ישראלית או יהודית

הזיקה אינה מתבטאת במדיניות מסודרת של בית הספר או מדיניות של מחלקה בתוך בית הספר, אלא פשוט בהחלטה של אותו אדם שאחראי על גיוס סטודנטים זרים. במידה ולאותו מגייס יש זיקה לישראל בפרט או ליהדות בכלל, הסבירות שהוא יגיע לארץ או יפרסם בארץ היא גבוהה יותר. כך אנחנו עדים לפעילות לא סדירה ואחידה של בתי ספר אמריקאיים המבליחים מדי פעם בישראל - פעילות שתלויה למעשה ביכולות ובאמצעים שעומדים לרשות המגייס.

 

בתי ספר בעלי אוריינטציה בינלאומית

במקרה הזה מדובר על בתי ספר בעלי מדיניות מובהקת לגיוס סטודנטים זרים לרבות סטודנטים ישראלים. מטרתם היא להציג, עד כמה שניתן, מגוון רחב של סטודנטים זרים מתרבויות שונות ולשם כך הם מעמידים תקציבי שיווק גדולים וצוותים מיוחדים של תמיכה וגיוס בכל העולם. לסטודנט הישראלי הממוצע אין יתרון יחסי על עמיתו הסטודנט היפני, הגרמני או הברזילאי – המסר השיווקי והפרסומי הוא אחיד לכולם.

 

בעלי תוכניות מיוחדות או אינטרסים בישראל

סוג נוסף של בתי ספר הוא אלו המחפשים שווקי נישה המתאימים למטרות החינוכיות שלהם או לצרכים האקדמאים שלהם. כאן ניתן למצוא בתי ספר השייכים לאחד מזרמי הנצרות הפונים למיעוט הנוצרי בארץ,  בתי ספר לאומנות או מוסיקה המחפשים כישרונות חדשים, תוכניות לימוד או מחקר בנושאים רלוונטיים לישראל וכדומה.

 

היתרונות בהרשמה לאותם בתי ספר הפועלים בישראל בהשוואה לבתי ספר אחרים יכולים להתבטא בסיוע בקבלה לבית הספר, אוזן קשבת, יחס חם וידידותי יותר, וסיוע בכל האספקטים הקשורים בתהליכי ההרשמה והקליטה בבית הספר.

 

ישראל אמנם שוק נישה, אבל עדיין שוק עם היצע מגוון של מוצרים טובים.

הכותב: דוד אדלר
מומחה ללימודים בארה"ב

 


ישראל:   03-6167210
ארה"ב:   1-888-283-1464
שם פרטי:
שם משפחה:
אימייל:
טלפון נייד:
הודעה:
New York Film Academy
בניית אתרים ריידוויד בניית אתרים בניית אתרים